May 7, 2015

Supermarket Irritations, Part 1

I received e-mail today from supermarket Giant Eagle advertising current specials. Among the specials were 4 cartons of a dozen eggs for $5, 2 packages of bacon for $6, and a free package of English muffins when one is purchased at the usual price. It is also common these days to see ads for 10 of whatever for $10. Happily, though not invariably, one need not purchase all the items advertised to get the sale price. How often, after all, does one need 4 dozen eggs? Presumably the marketers think that people believe that 4 for $5 seems cheaper than $1.25 each. Probably, some people, uncertain of whether the price applies to a single unit and not wanting to be embarrassed at checkout, will actually buy 4 cartons of eggs, even if so many eggs aren’t immediately needed.

The buy-one-get-one-free English muffins is probably a good deal. All too often, however, one sees buy-one-get-one-half-off offers. The inattentive shopper sees such an offer and thinks 50% off. Of course, the actual discount is 25%, which is only half as impressive.

I find all this complex pricing very irritating. The unit price for a 10-for-$10 item is easy to calculate, but that of the buy-one-get-one-half-off item or the 3-for-$2.50 item is less perspicuous. Carry your calculator with you when you go shopping (or plan to use the calculator on your cell phone).

No comments:

Post a Comment

Anonymous comments are not allowed. Gratuitous profanity or libelous statements will be removed. Comments will also be removed that include gratuitous links to commercial Web sites. Please stay on topic.